حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی نکونام امروز در دیدار با معاون وزیر جهاد کشاورزی که در دفتر نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد، اظهار کرد: جهاد کشاورزی مجموعه‌ای است که فعالیت‌ها و دستاوردهای آن برای جامعه ضروری می‌باشد و به همین دلیل پیشرفت‌ها در این عرصه خوشحال‌کننده و نارسایی‌ها آن نگران‌کننده می‌باشد.

نماینده ولی فقیه در استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی چندین اداره را در خود جای داده است، بیان کرد: به همین میزان که کار جهاد کشاورزی گسترده است و فعالیت‌های این اداره با آحاد افراد جامعه گره خورده است، کارکنان این اداره هم باید با روحیه جهادی کار کنند و کلمه جهاد که عنوان این وزارت‌خانه آمده است نباید تشریفاتی باشد.

نکونام با اشاره به اینکه در کار جهادی نباید به گزارشات و آمار اکتفا کرد، ادامه داد: فعالیت‌های جهاد کشاورزی باید نه تنها در گزارشات ملموس باشد بلکه باید نتیجه را در روستاها، کشاورزان، دامداران و کلیه جامعه‌ای که با این اداره در ارتباط هستند، دیده شوند.

وی با انتقاد از اینکه تاکنون چندین بار توسط دولت‌های مختلف اعلام کردند که در تولید گندم به خودکفایی رسیدیم و حتی در مواردی جشن هم گرفته شد، خاطرنشان کرد: اما امروز باز شاهد هستیم که اعلام می‌کنند مجددا در تولید گندم خودکفا شدیم و مقداری کمی هم صادرات صورت می‌گیرد.

نماینده ولی فقیه در شهرکرد با اعلام اینکه تا زمانی که دلخوش به گزارشات باشیم و نتیجه گزارشات را در جامعه نبینیم خود را فریب داده‌ایم، بیان کرد: جهاد کشاورزی جزو نهادهای فعال و بدون حاشیه‌ای است که برآیند فعالیت‌های آن مثبت و قابل قبول می‌باشد.

این مسئول ادامه داد: امروز اگر می‌خواهیم در مورد عملکرد جهاد کشاورزی قضاوت کنیم باید ببینیم کشاورزان با چه انگیزه‌ای کار می‌کنند چون زحمت اصلی روی دوش کشاورز است، اما سود اصلی به کسان دیگری می‌رسد و این سبب می‌شود کشاورز انگیزه و نشاط لازم را نداشته باشد.

نکونام با انتقاد از اینکه یک سال محصولی آنقدر تولید می‌شود که در فروش با مشکل مواجه می‌شویم و غالبا روی دست کشاورز می‌ماند و سال بعد همان محصول را باید وارد بکنیم، افزود: ما امروز نباید بعد از این همه سال با این تجربه دوباره همین را هر ساله تجربه کنیم و این‌گونه مشکلات باید ریشه‌ای حل شوند.

وی با اشاره به اینکه مشکلات با خواست یک اداره و وزارت خانه حل نمی‌شوند و گاهی مشکلات به هم گره خورده‌اند، تصریح کرد: جهاد کشاورزی باید با اتکا به توانایی‌ها و امکانات خوبی که در دست دارد دست به کار شود و با همکاری سایر دستگاه‌ها مشکلات را به گونه‌ای حل کنند که باری از دوش کشاورزان برداشته شود.

نکونام ادامه داد: انتظار این بوده است که بعد از ۳۷ سال انقلاب خیلی زودتر از این‌ها در اکثر محصولات صادرات داشته باشیم و واردات می‌بایست به صفر برسد و این انتظار بی‌جایی نمی‌باشد و همه امکانات امروز در این کشور وجود دارد ولی متاسفانه عملی نشده است.

نماینده ولی فقیه با اعلام اینکه همه ساله شاهد هستیم که درختان را آفت می‌گیرد، بیان کرد: باید جهاد کشاورزی با یک کار ریشه‌ای و برنامه‌ریزی شده این مشکل را برای همیشه حل کند و نباید از کنار مشکلات کشاورزان به سادگی عبور کرد.